Co zamiast gipsu?

Tradycyjne unieruchomienie gipsowe to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych w leczeniu złamań, skręceń i innych urazów, gdzie potrzebne jest ograniczenie ruchomości kończyny. Dzięki rozwojowi medycyny nie jest to już jedyne rozwiązanie.

Orteza – stabilizator kończyny

W wielu przypadkach staw lub całą kończynę można zabezpieczyć specjalną ortezą, która zapewni optymalne podparcie z ewentualnym ograniczeniem zakresu ruchu. Takie rozwiązania stosuje się np. po skręceniu stawu kolanowego lub skokowego jak również po zabiegach operacyjnych – rekonstrukcji więzadła krzyżowego czy szyciu ścięgna Achillesa.

Ortezy mogą być sztywne, półelastyczne oraz miękkie. W zależności od stopnia uszkodzenia kończyny, dokonujemy wyboru najbardziej odpowiedniej. Można ją łatwo zdjąć, umyć kończynę, nie powoduje otarć i jest lekka. Należy pamiętać, że użycie ortezy nie zawsze jest możliwe – szczególnie w przypadku, gdy jej zdejmowanie mogłoby doprowadzić do wtórnego przemieszczenia złamania.

Ortezy w są częściowo refundowane przez NFZ na podstawie zlecenia wystawionego przez lekarza ortopedę

Opencast – gips syntetyczny

Opencast to specjalny rodzaj opatrunku syntetycznego, który łączy w sobie zalety ortezy i tradycyjnego gipsu. Dzięki specjalnej kratkowanej strukturze i właściwościom termoplastycznym umożliwia dobre dopasowanie do kończyny i pewne unieruchomienie przy jednoczesnym wysokim komforcie dla pacjenta.

Główne zalety OPENCAST względem tradycyjnego gipsu:

  • Lekki
  • Przewiewny (brak nieprzyjemnego zapachu i swędzenia)
  • Wodoodporny (możliwość kąpieli)
  • Przezierny dla promieni RTG (lepsza ocena postępu zrostu kostnego)
  • Łatwe zdejmowanie po leczeniu