Endoproteza

Endoprotezoplastyka (lub alloplastyka) to wymiana zniszczonego chorobą stawu na sztuczny. Najczęściej wykonywane zabiegi to alloplastyka biodra i kolana. Celem zabiegu jest uzyskanie po odpowiedniej rekonwalescencji dobrej i niebolesnej funkcji stawu.

PRZEBIEG PROCEDURY

Pacjent trafia do szpitala zazwyczaj dzień przed planowanym zabiegiem. Przy przyjęciu zostają pobrane niezbędne badania z krwi oraz przeprowadzane jest badanie ortopedyczne celem zaplanowania szczegółów technicznych zabiegu. W dniu poprzedzającym zabieg ostatnim posiłkiem jest kolacja – potem pacjent pozostaje na czczo.

Pacjent zostaje zbadany przez anestezjologa, po czym uzyskuje informacje na temat wybranego sposobu znieczulenia. Najczęściej stosowane jest znieczulenie podpajęczynówkowe – anestezjolog wykonuje specjalny zastrzyk w obrębie kręgosłupa, po którym wyłączone zostaje czucie od pasa w dół. Oznacza to, że pacjent podczas zabiegu jest przytomny jednak nie odczuwa bólu.

Zabieg alloplastyki trwa ok. 60 minut. W trakcie zabiegu uszkodzone elementy stawu zostają zastąpione endoprotezą, która ma zapewnić prawidłową i niebolesną funkcję stawu.

Po zabiegu pacjent przebywa przez krótki czas na tzw. sali wybudzeń a następnie wraca na oddział ortopedyczny. Gdy tylko jego stan na to pozwoli, jest pionizowany, uczony chodzenia o kulach oraz techniki wykonywania ćwiczeń. Na drugą dobę po zabiegu pacjentowi usuwa się dren, a w kolejnej dobie zostaje wypisany do domu, gdzie kontynuuje zalecone usprawnianie. W okresie pooperacyjnym pacjent otrzymuje leki przeciwzakrzepowe i przeciwbólowe. Pacjent zgłasza się do poradni przyszpitalnej na wizyty kontrolne w uprzednio ustalonym schemacie. Tam też (na podstawie indywidualnej oceny pacjenta) są udzielane dalsze wskazówki odnośnie tempa rehabilitacji i oczekiwanego powrotu do sprawności.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Przed przyjęciem do szpitala należy przygotować następujące zaświadczenia i dokumenty:

Skierowanie do szpitala (od lekarza POZ lub z poradni ortopedycznej)
Szczepienie przeciw WZW typu B

Stomatolog – zaświadczenie o wyleczeniu zębów (tzw. sanacja jamy ustnej)
Ginekolog (kobiety) – zaświadczenie o braku cech zapalnych narządu rodnego
Lekarz rodzinny / internista – zaświadczenie o braku przeciwwskazań do leczenia operacyjnego

W razie schorzeń kardiologicznych, endokrynologicznych lub innych może być konieczne wykonanie dodatkowych badań (np. echo serca, oznaczenia hormonów) oraz modyfikacja leków pod kątem leczenia operacyjnego (szczególnie leków przeciwzakrzepowych).

Obligatoryjnie należy wykonać badania:

RTG płuc (pacjenci >65 roku życia)
Posiew wymazu z nosa
Posiew z moczu

Co zabrać do szpitala:
Dokumentacja dotychczasowego leczenia szpitalnego (operacje i pobyty w szpitalu)
Pończochy p/zakrzepowe (dostępne w sklepie medycznym)
Odpowiednie obuwie (wygodne, łatwe do zapięcia)
Kule łokciowe

Badania i zaświadczenia należy uzyskać na 2 tygodnie przed zabiegiem – w razie nieprawidłowych wyników trzeba niezwłocznie poinformować o tym oddział ortopedyczny.