ŁOKIEĆ TENISISTY

Ta jednostka chorobowa należy do grupy entezopatii, czyli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości.

OBJAWY
W przypadku łokcia tenisisty problem dotyczy mięśni prostowników palców i nadgarstka przyczepiających się w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból występuje po „zewnętrznej” stronie łokcia w spoczynku lub podczas prostych czynności jak otwieranie drzwi czy podnoszenie walizki.

KTO CHORUJE
Schorzenie to dotyczy około 3% w populacji, najczęściej w wieku ok. 35-65 lat narażonych na mikrourazy związane z wykonywaniem powtarzalnych czynności ruchu nadgarstka. Problem dotyka zatem zarówno pracowników biurowych pracujących przy komputerze (chakterystyczne ułożenie rąk na klawiaturze) jak i pracowników fizycznych (wykonujących ruchy rotacji nadgarstka w obciążeniu np. podczas stosowania śrubokręta)

Palenie tytoniu jest zarówno czynnikiem ryzyka rozwoju choroby jak i  gorszego rokowania.

LECZENIE
W leczeniu łokcia tenisisty istotna jest modyfikacja aktywności fizycznej powodującej nasilenie objawów (co najmniej na  czas leczenia) oraz stosowanie odpowiedniej ortezy. Doustne leki przeciwzapalne pozwalają uzyskać kontrolę objawów bólowych, natomiast kluczową rolę w leczeniu pełnią iniekcje z kwasu hialuronowego lub osocza bogatopłytkowego (PRP). Terapię można uzupełnić o fizykoterapię w postaci fali uderzeniowej (ESWT).

Upowszechnienie się terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP) wyraźnie zmniejszyło częstość wykonywania zabiegów operacyjnych w przypadku uporczywych objawów.

Jedna z wielu prac oceniających skuteczność PRP w leczeniu entezopatii